Joss Stone

Joss Stone

Velká Británie 20.7.2018 / 19:15 - 20:15
Česká spořitelna stage

Svět černé soulové hudby v ní prý našel svou bílou královnu, což je pouze polovina pravdy, protože na to má Joss ke všem hudbám světa až příliš otevřené srdce. “Jsem toho názoru, že soul není hudební žánr, ale vyjádření pocitu, který lze vztáhnout na všechno. Dobrá, nebude to žádný Motown, ale sakra, pořád půjde o soul.”

V sedmnácti letech se stala nejmladší hudebnicí nominovanou na Mercury Prize a vítězkou britské hitparády, získala Grammy a dvakrát Brit Awards, prodala víc než čtrnáct miliónů alb a proměnila se v popovou hvězdu nejvyššího kalibru. Vystupovala s Jamesem Brownem, Gladys Knight, Jeffem Beckem, Stevie Wonderem, Ringo Starrem a neobešla se bez ní žádná významná akce. Dokonalá celebrita, která byla na červeném koberci jako doma. Na holku z jihoanglického Devonu až příliš slávy a když se přidaly tlaky vydavatelství EMI, raději zaplatila skoro všechno, co měla - údajně milióny dolarů - vykoupila se ze smlouvy a dala přednost svobodě. “Chci být svobodná, chci tvořit krásnou hudbu. Co ale určitě nechci, je, aby mi někdo říkal, co mám dělat. Protože to není svoboda,” uvedla Joss, zakládající vzápětí vlastní label a rozhodnutá stát se do budoucna nezávislým umělcem, skladatelkou přemýšlející v textech jak se starat o svět, ve kterém žijeme. V praxi pak spolupracovala s nejrůznějšími charitami a s přesvědčením: “Hudba je určitě nejblíže k magii, ke které jsem se kdy dostala.” 

Přidala se k SuperHeavy, skupině snů, ve které dravým hlasem a v pouhých čtyřiadvaceti letech držela krok s Mickem Jaggerem, Dave Stewartem (Eurythmics), bollywoodským skladatelem AR Rahmanem a Damianem Marleyem. Ten ji později pomáhal natočit soul reggae album Water for Your Soul, důkazu ochoty Joss neustále, i za cenu rizika, experimentovat. 

Najděte také někoho jí podobného, kdo by se rozhodl v rámci Total World Tour navštívit 204 zemí planety a spolupracovat s místními hudebníky. V podstatě na vlastní náklady, s touhou bezprostředně se seznamovat s lidmi jiných kultur. “Mým posláním je zkoumat a rozumět univerzálnímu jazyku hudby v každé zemi této planety. Turné bude únavné a náročné, v některých momentech určitě emotivní, ale půjde o úžasnou cestu plnou objevů a pořádné jízdy.”

Zapřisáhlá vegetariánka, nesmlouvavá ochránkyně přírody a zvířat je prý nejšťastnější doma v Devonu, v domě, kde vyrůstala. Její devonské rozpoložení dýchá i z nového EP Mama Earth, opět kroku do neznáma. “Mám ráda, když lidé dělají to, co chtějí,” tvrdí Joss o spontánní nahrávce s Nitin Sawhneyem, Jonathanem Josephem nebo Étienne M'Bappé a společném uvažování nad tím, co by asi tak Matka příroda, pokud by tedy uměla mluvit, řekla lidem. 

Koncert bude tlumočen do znakového jazyka