Isama Zing

Isama Zing

Slovensko 19.7.2019 / 00:00 - 01:00
Full Moon stage

Isama Zing is amazing? Ne tak docela: „Slovní hříčka měla evokovat arabský název. Snažím se vytvořit nějakou fiktivní identitu. Je to reakce na absurdní strach, který mají lidé na Slovensku i jinde z uprchlíků. Žil jsem nějaký čas v Londýně, kde jsou všichni promíchaní a vzájemně se tolerují. Hidžáb tam není nic zvláštního. U nás na Slovensku to u mnoha lidí vyvolává strach a odpor,“ prohlásil pro Radio Wave Jonatán Pastirčák, inovátor a progresivista, autor experimentálních elektronických setů, který byl na slovenské scéně dlouho známý jako Pjoni.

Jeho nové alter ego Isama Zing, pod nímž vystupuje od roku 2015, naopak reaguje na vývoj na taneční scéně, předkládá své postklubové vize, svět dekonstruovaných beatů, ozvuky trendů i antitrendů, aniž by se nechal svazovat žánrovými dogmaty, posluchačskými předsudky nebo technologiemi. Své debutové EP vydal na jaře 2017 a to neušlo pozornosti ani magazínu Full Moonu, který napsal: „Isama Zing produkuje hudbu futuristickou a zároveň pevně ukotvenou v potřebách uvědomělé klubové současnosti. Field recordings vrstvené na syntetické zvuky vytváří organickou, neotřelou souhru – vrzání skříně jakožto průrazný groove, přerušované taneční pasáže melodickými strukturami i chladnými industriálními dozvuky. Tvorba Isama Zing je komplexní, ale vtáhne vás do sebe překvapivě snadno, navzdory jeho potřebě vymykat se, aktivně utvářet vlastní kontext.“
 
Eponymní EP vyšlo na labelu Mäss, který Pastirčák provozuje se svým dlouholetým spolupracovníkem a rovněž zásadním slovenským producentem, který si říká Ink Midget. Bratislavský mikrokolektiv si klade za cíl přispět do nočního života slovenského hlavního města a rozmanitými, i mezinárodními releasy rozdmýchat jiskry na evropské elektronické scéně. Podobně, jako se o to snaží platforma Sharpe, zaměřená na podporu inovativních hudebníků, do níž byl Pastirčák letos nominován. Značný ohlas i mimo tradiční hudební kruhy vzbudil projekt Antigona, na kterém Isama Zing/Pjoni spolupracuje s výrazným hlasem slovenské alternativy Katarzií. Písňový cyklus s přímočarou angažovaností a netradiční scénickou hudbou doprovázel stejnojmenné divadelní představení Slovenského národního divadla. Čímž se dostáváme k politické angažovanosti a kruh se uzavírá. Tančit a agitovat zároveň. V případě projektu Isama Zing to možné je.