Účinkující

Dona Onete

Brazílie

Kultovní grande dame amazonské hudby

Zpěvaček v požehnaném věku, v němž by už dávno měly jen doma zpívat pravnoučatům, poslední dobou přibývá. Znovuobjevených i o své vůli rozhodnutých to na stará kolena zkusit. Patří mezi ně třeba osmdesátiletá zpěvačka Dona z brazilské Amazonie. K pódiu ji přivezou na vozíku a publikem proběhne vlna lítosti: chudák stará paní, má tohle zapotřebí? Pak Dona usedne do křesla, spustí nadupaná kapela rockem odchovaných mladíků, kterou silným chraplavým hlasem málem převálcuje a Grande dame amazonské hudby rozjede osobní koketní show, během níž není jasné, jestli flirtuje s vrstevníky nebo kluky s „uhráky“ na nose, a prvotní ustrnutí nad stařenkou bere za své. Rozjede se neuvěřitelně bujarý taneční amazonský mejdan končící všude navlas stejně: uvědoměním si, jak je věk relativní veličina.

Někdy, když si myslíte, že jste ze sebe vydali vše, zjistíte, že ve skutečnosti toho v sobě máte mnohem více,“ říká Dona.

Dona přitom září štěstím a bodejť by ne: osud tomu chtěl, že zpívat na veřejnosti jí bylo umožněno teprve před patnácti lety. Neměla to v životě totiž jednoduché: zpívala sice odmala, manžel jí to však zatrhl, a než se spolu po čtvrt století rozvedli, skládala do šuplíku a učila na základní škole dějepis. Ve volném čase se měnila v etnomuzikoložku: studovala hudební kultury Amazonie a natočila několik nahrávek pro rádio. 

Narodila se v malé obci pobřežního ostrova Marajó v regionu Pará, kde pomáhala zakládat dělnické odbory, nicméně po odchodu do důchodu se přestěhovala do města Belém, kde se potkala s mladými muzikanty. Ve třiasedmdesáti letech debutovala albem Feitiço Caboclo a pět let nato, v roce 2016, přišla s druhým Banzeiro. Evropské zpoždění týkající se povědomí o ní – v Brazílii je už dávno považována za kultovní hvězdu – ale brzy dohnala. A pokud jde o novinku Rebujo, tanečnější album abyste pohledali.

Pro region Pará je charakteristický taneční styl carimbó: afro-evropsko-indiánská rytmická směs, která během století prošla inovací od původně výhradně akustické hudby k zapojení saxofonů, kláves, elektrických kytar a zanesení cumbie, salsy, samby nebo karibského calypso. Dona své verzi říká carimbó chamegado: pro výraznější rozšíření o jamajské ska, blues, soul, rock a potřebu neomezovat se. Spoustu let seděla doma a u rádia snila o kariéře zpěvačky, a teď když se jí stala, nehodlá si zavírat dveře před dalšími vlivy i možnostmi. Na stará kolena zpívá, o čem chce sama: o sexu, lásce a životě. Odborářské zarputilosti píchat do vosího hnízda se ale nezbavila: brojí za ochranu přírody, práv původních obyvatel pralesů a je nekompromisní obhájkyní komunity LGBT. „Mám možnost pomoci amazonským komunitám díky své hudbě, takže nemohu pouze zpívat a zavřít oči před važnou situací dalších lidí."

NenechTE si ujít
Dona Onete na Colours

2390 Kč do 9000 ks
2690 Kč do 9000 ks
2990 Kč do 9000 ks
Čtyřdenní vyprodané  
Koupit vstupenku