Účinkující

Burna Boy

Nigérie

Africká superstar, zpěvák, raper, hitmaker, producent poprvé v České republice

Zpěvák, raper, hitmaker, producent. S početnou kapelou The Outsiders nepřemožitelný dobyvatel největších koncertních pódií, který pobláznil celou planetu. Říká si Africký obr, za africkou superstar ho považují ve světě a za dar z nebes v rodné Nigérii. Má doma Grammy a mnoho nominací, je zasypaný významnými cenami všeho druhu, včetně All Africa Music Awards nebo BET Awards. YouTube kvůli sledovanosti jeho videoklipů jede málem na přídavné motory a stejně tak všechny streamovací platformy s miliardovou poslechovostí. Loni bleskurychle vyprodal newyorskou Madison Square Garden a když loni přijížděl do Barcelony na Primaveru, organizátoři dopředu upozornili: Burna Boy je nezastavitelný, takže prosím, uvolněte africkému velikánovi cestu.

"Pevně věřím, že africká hudba se rodí z našeho každodenního života - z našich strastí, slz, radostí, oslav i problémů - a nikdo není schopen vyprávět náš příběh lépe než my," tvrdí Damini Ebunoluwa Ogulu z nigerijského města Port Harcourt. Přesto se o to s ním na společných nahrávkách úspěšně pokusili Stormzy, Beyoncé, Wizkid, J. Balvin, Justin Bieber, Ed Sheeran nebo Jorja Smith. 

Z Burnova světového úspěchu jdou doslova mrákoty a v historii moderní africké hudby se už ve dvaatřiceti letech zařadil mezi velikány měnící vnímání černého kontinentu. Je spojován s afrobeatsem - nejvýznamnější afropopovou vlnou od 80. let zasahující globální scénu. Ale víc ho tím naštvat nemůžete: svou hudbu nazývá výhradně afrofusion a dává tím na vědomí, že vedle nejrůznějších afrických stylů zahrnuje také snad všechny žánry černošské hudby, včetně soulu, hip hopu, R & B, jamajského dancehallu, trinidadského soca nebo britského house. „Mou vizí vždycky bylo vybudovat prostřednictvím hudby most mezi všemi černochy ze všech koutů světa.

Ne nadarmo má na ruce vytetovaný portrét Fely Kutiho a ne náhodou je k vynálezci afrobeatu přirovnáván. A nejde o to, že Burnův dědeček byl Kutiho manažerem, jako spíš o Burnovy podobně tvrdé a často nesmlouvavé názory na politiku, kolonialismus, nadřazenost Západu, chudobu, ochranu přírody a kulturní panafrikanismus propojující a sjednocující africké národy s rozsáhlou diasporou. Během studií a častých pobytů v multikulturním Londýně se proto přihlásil k veršům Petera Toshe ze skladby African: „Bez ohledu na to, odkud pocházíš, dokud jsi černoch, jsi také Afričan.

Svůj aktivismus, životní názory a odpor ke znečišťování přírody vložil do dvou dokuvideoklipů, které stojí za vaši pozornost: Whisky Documentary a Artist Spotlight Stories.

NenechTE si ujít
Burna Boy na Colours

Koupit vstupenku