Účinkující

Black Pumas

Spojené státy

Funky soulová puma s rockovými drápy. Navíc čerstvě nominovaná na Grammy

Black Pumas vzdávají hold hrdinům zlaté funky soulové éry, ale nástrahám hladivého retra se hbitě vyhnuli – na hudbu pro staré raději zapomeňte. Nepředstírají, že neexistuje hip hop, baví je R&B s rockem a občas propadají psychedelickým náladám. A leckomu se pro svou autentičnost stali odpovědí na otázku, co by přišlo, kdyby se Sam Cooke s Neilem Youngem za přihlížení Black Panters připojili k Wu-Tang Clan a vyzvali posluchače k jednotě.

Na pódiu jsme muži, ženy, černí, bílí, latino, vše dohromady a není to žádný problém...,” tvrdí Black Pumas.

Nominace na Grammy zapůsobila na americké scéně jako blesk z čistého nebe, vždyť debutové album vydala dvojice z Austinu teprve loni a nebylo málo těch, kdo se při jméně Black Pumas museli spolehnout na Google. Copak o to, multiinstrumentalistu a producenta Adriana Quesada znal kdekdo: s kapelou Grupo Fantasma v uplynulých letech prozkoumával terén latino rocku a tex-mex, hrával s Princem a Grammy už doma má. Zato o zpěvákovi a kytaristovi Ericu Burtonovi nikdo vůbec nic netušil. Než se ze San Fernanda přestěhoval do Austinu, zpíval v kostelech a živil se na ulicích. „Hledal jsem někoho s vlastní identitou, někoho, kdo má rád jak Neila Younga, tak Sama Cookea. Zamiloval jsem si jeho energii a od chvíle, kdy jsem ho slyšel v telefonu, mi to bylo jasné,“ vzpomíná Quesada na zrod Black Pumas. Pokud jde o zpěváka, dal na radu přátel, a jak dnes přiznává, s Burtonem a jeho úžasně smyslným, soulově vypjatým hlasem vyhrál v loterii první cenu. 

Z Black Pumas se však nestali další prodavači nostalgie – díky tomu, že jedním uchem naslouchají hip hopu a druhé nastavili jako radar dalším vlivům. Při poslechu úderných skladeb Colors, Fire nebo Black Moon Rising vás sice soulová nálada pohltí, hutný rockový zvuk kapely však v textech připomene realitu dneška, aniž by u toho nutně museli mávat černou vlajkou. „Soulová hudba je velmi lehká a vzdušná a může být i velmi šťastná. Chtěl jsem k tomuto pocitu nabídnout protiklad, aby vzniklo něco na způsob jin a jang – vyvážený portrét naší současné zkušenosti,“ osvětlil názorovou vyhraněnost Eric Burton. 

NenechTE si ujít
Black Pumas na Colours

Koupit vstupenku