Účinkující

Black Pumas

Spojené státy

Funky soulová puma s rockovými drápy. Navíc čerstvě nominovaná na Grammy

Black Pumas vzdávají hold hrdinům zlaté funky soulové éry, ale nástrahám hladivého retra se hbitě vyhnuli – na hudbu pro staré raději zapomeňte. Nepředstírají, že neexistuje hip hop, baví je R&B s rockem a občas propadají psychedelickým náladám. A leckomu se pro svou autentičnost stali odpovědí na otázku, co by přišlo, kdyby se Sam Cooke s Neilem Youngem za přihlížení Black Panters připojili k Wu-Tang Clan a vyzvali posluchače k jednotě.

Na pódiu jsme muži, ženy, černí, bílí, latino, vše dohromady a není to žádný problém...,” tvrdí Black Pumas.

Nominace na Grammy zapůsobila na americké scéně jako blesk z čistého nebe, vždyť debutové album vydala dvojice z Austinu teprve loni a nebylo málo těch, kdo se při jméně Black Pumas museli spolehnout na Google. Copak o to, multiinstrumentalistu a producenta Adriana Quesada znal kdekdo: s kapelou Grupo Fantasma v uplynulých letech prozkoumával terén latino rocku a tex-mex, hrával s Princem a Grammy už doma má. Zato o zpěvákovi a kytaristovi Ericu Burtonovi nikdo vůbec nic netušil. Než se ze San Fernanda přestěhoval do Austinu, zpíval v kostelech a živil se na ulicích. „Hledal jsem někoho s vlastní identitou, někoho, kdo má rád jak Neila Younga, tak Sama Cookea. Zamiloval jsem si jeho energii a od chvíle, kdy jsem ho slyšel v telefonu, mi to bylo jasné,“ vzpomíná Quesada na zrod Black Pumas. Pokud jde o zpěváka, dal na radu přátel, a jak dnes přiznává, s Burtonem a jeho úžasně smyslným, soulově vypjatým hlasem vyhrál v loterii první cenu. 

Z Black Pumas se však nestali další prodavači nostalgie – díky tomu, že jedním uchem naslouchají hip hopu a druhé nastavili jako radar dalším vlivům. Při poslechu úderných skladeb Colors, Fire nebo Black Moon Rising vás sice soulová nálada pohltí, hutný rockový zvuk kapely však v textech připomene realitu dneška, aniž by u toho nutně museli mávat černou vlajkou. „Soulová hudba je velmi lehká a vzdušná a může být i velmi šťastná. Chtěl jsem k tomuto pocitu nabídnout protiklad, aby vzniklo něco na způsob jin a jang – vyvážený portrét naší současné zkušenosti,“ osvětlil názorovou vyhraněnost Eric Burton. 

NenechTE si ujít
Black Pumas na Colours

2390 Kč do 9000 ks
2690 Kč do 9000 ks
2990 Kč do 9000 ks
Čtyřdenní vyprodané  
Koupit vstupenku