Účinkující

Birdy

Velká Británie

Britská zpěvačka s éterickým hlasem nominovaná na Grammy i Brit Awards. Poprvé v ČR!

Britská indie popová zpěvačka s éterickým hlasem, u které se snoubí neobvyklý hudební talent s vrozenými ambicemi i přiznanými vlivy.

Má na ně právo, vždyť první album vydala ve čtrnácti letech, kdy toho o světě zas ještě tolik nevíte, což Birdy nebránilo zařadit na něj výrazně osobité covery Bon Ivera, The National, Fleet Foxes nebo Jamese Taylora, čímž s ohledem na svůj věk pořádně šokovala svět.  Na školního teenagera s dětsky roztomilým jménem dobrý, co říkáte? 

Vlastně nejen dobrý, hlavně předznamenávající: letos teprve dvacetiletá klavíristka a skladatelka postupně získala nominace na Brit Awards, Grammy, významné ceny za zpěv, prodala přes deset miliónů nahrávek a točí se okolo ní producentská a skladatelská esa od Adele, OneRepublic, Mumford & Sons nebo Florence and the Machine. O Birdy také dobře vědí fanoušci televizních seriálů The Vampire Diaries a Hunger Games. 

U Jasmine van den Bogaerde alias Birdy nesledujeme vykalkulovanou kariéru naivně tvárné dětské hvězdičky, ale vzestup sebevědomé dívky, uvádějící za své vzory Kate Bush, Tracy Chapman a Lauru Mvula. Dcera koncertní klavíristky a spisovatele není produktem The X Faktoru nebo Pop Idolu, náročná soutěž, kterou ve dvanácti letech vyhrála - Open Mic UK - má docela jiná kritéria. Zřetelně jasný názor na svou roli v popu dala Birdy najevo v roce 2012. Požádali ji, aby vystoupila na zahajovacím ceremoniálu londýnských paralympijských her a ona osmdesáti tisícový dav uhranula zpěvem skladby Bird Gerhl od Antony and the Johnsons. 

Třetí album Beatiful Lies ji do uměleckých výšin pomohli dotáhnout o generace starší hvězdní skladatelé a producenti. Plachá a podle svých slov extrovertní zpěvačka se na něm od klavírních balad vzedmula k vrstevnatým a silným hymnickým skladbám poznamenaným krokem k samostatnosti. “Když jsem začala pracovat na tomto albu, přestěhovala jsem se poprvé do Londýna... je takový ten pocit, když máte poprvé volnost, ale zároveň se vám stýská po rodině. A přejete si, aby ten pocit trval celou věčnost. Tehdy poprvé jsem měla vizi a názor na všechno,“ vysvětlila Birdy odklon od coverů k přesvědčivému autorství násobeném filmovým viděním a sněním, realizovaným ve fiktivních video příbězích s obrovskou sledovaností. “Vždy jsem chtěla být mořskou pannou, je to sen. Miluji Ariel, miluji Malou mořskou vílu, ale v této skladbě jsem mnohem nepříjemnější,” uvedla Birdy ke ztvárnění skladby Wild Horses, dosvědčujíc, do jakých sfér se od chvíle, kdy zaujala svět “domácím” videem Skinny Love, dokázala rozlétnout. 

Zkráceně: čtrnáctiletá holka za klavírem dospěla v ženu a hvězdu chytrého popu.

NenechTE si ujít
Birdy na Colours

1690 Kč
do 4000 ks
1890 Kč
do 4000 ks
2090 Kč
do 5000 ks
2290 Kč
do 5000 ks
Koupit vstupenku