Vincent Moon

Vincent Moon

Francja 15.7.2022 / 20:30 - 21:30
glo™ stage

“Tarantino dokumentárního filmu” má nezaměnitelný filmařský rukopis. V honbě za zvukem cestuje po světě a nahrává hudbu různých kultur, od rockových koncertů po vzácné šamanské rituály, od experimentů s elektronikou po tradiční vesnické písně.

Vincent je nezávislý filmař, fotograf a zvukový umělec, který zkoumá spojitosti mezi starověkými a současnými formami obřadů. Je známý tím, že cestuje po celém světě s kamerou v batohu a dokumentuje místní folklór, duchovní hudbu i náboženské rituály.

Vincent Moon, vlastním jménem Mathieu Saura, vyrůstal v Paříži. Tři roky studoval fotografii v Atelier Reflexe v Montreuil, v roce 2003 založil svůj fotografický blog Les Nuits de Fiume, dokumentující pařížský noční život. O dva roky později se začal přiklánět k filmu a dnes už má na kontě stovky filmových dokumentů. Většinu své práce, kterou financuje prostřednictvím darů, sdílí zdarma na internetu. Je autorem obrovské sbírky videí pro svůj label Collection Petites Planètes, zaměřený na posvátné rituály, trans a změněné stavy vědomí. Snaží se zachytit a zdůraznit prvek tajemna v naší realitě. Proto je pro něj důležité vracet se k tradiční moudrosti domorodých kultur.

V minulosti byl Vincent mimo jiné hlavním režisérem webového projektu The Take Away Shows (2006–2009). Jednalo se o sérii improvizovaných videozáznamů hudebních vystoupení v neotřelých exteriérech, které se vysílaly na internetu. Během čtyř let se štábu podařilo natočit přes dvě stě videí s kapelami jako REM, Arcade Fire, Sufjan Stevens, Tom Jones, Beirut, Grizzly Bear, Sigur Rós a mnoha dalšími.