Squid

Squid

Wielka Brytania 13.7.2022 / 22:15 - 23:15
Full Moon stage

Britské kytarovce Squid věnoval magazín Full Moon v loňském roce hned celé květnové číslo. Společně s kapelami Black Country, New Road a Black Midi tvoří nejvýraznější trojici kapel pohrdající žánrovými škatulkami a sdružené okolo klubu Windmill Brixton a vydavatelství Speedy Wunderground, které jim vydalo rané singly. Jejich loňské album Bright Green Field bylo jedním z nejlépe hodnocených za celý loňský rok, v redakci Full Moonu si za své chytlavé hity a promyšlené aranže dokonce vybojovalo čtvrté místo mezi zahraničními deskami.

Téměř hodinu gradující album vyšlo na renomovaném labelu Warp, který tradičně vydává především experimentální elektroniku. „Možná ne úplně vědomě, ale nakonec jsme udělali zatraceně divnou desku,“ nechal se slyšet frontman Ollie Judge. „Vykričané verše o astronomických nájmoch bytov a strachu celej generácie, čo bude ďalej, našli odozvu v mnohých kluboch po celej Británii,“ zní zase v recenzi v květnovém Full Moonu. 

Výbušné koncerty pětici z Brightonu zajistily místo na plakátech velkých festivalů, jako jsou Roskilde, Primavera Sound nebo Glastonbury. Kapela svou pověst obhájila i vloni v pražském klubu Underdogs’. „V hudbě Squid je přítomná matematika, ale ne toho druhu, jaký vám zauzluje sluchovody a do svalstva chytnete tik, jejich počítání je plynulejší, má co dělat spíš se spojitými liniemi, s krautrockovými repeticemi a neúprosnou gradací. Zároveň nechybí improvizace, prudké kontrasty, punková syrovost i drtivé noiseové laviny,” píše Akana v reportu z koncertu pro Full Moon a pokračuje. „Squid naživo jsou o precizní práci s napětím. Přiškrtit, shromáždit, povolit, naznačit, explodovat!“