Matthew Walker, Patrick McKeown a Jamie Catto na Meltingpotu 2023

Meltingpot 10.03.2023

Máme pro vás první hvězdy mezinárodního fóra Meltingpot, které probíhá po boku Colours of Ostrava v areálu Dolních Vítkovic. A se vstupenkou na Colours of Ostrava máte celý Meltingpot zdarma!

Matthew Walker (GBR) - přední světový odborník na spánek

Matthew Walker je autorem světového bestselleru Proč spíme (Why We Sleep). Dlouhodobě zkoumá vliv spánku na funkce lidského mozku. Momentálně působí jako profesor neurovědy a psychologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley, je také zakladatelem a ředitelem Center for Human Sleep Science.

Matthew získal titul z neurovědy na britské Nottinghamské univerzitě a doktorát z neurofyziologie na Medical Research Council v Londýně. Následně se stal profesorem psychiatrie na Harvardské lékařské fakultě v USA.

V publikaci Proč spíme, která byla přeložena do více než 40 jazyků, si Matt na základě dlouholetého výzkumu a klinické praxe klade za cíl vyřešit jeden ze zásadních zdravotních problémů dnešní společnosti: pandemii nespavosti. Kniha vysvětluje, jak využít spánek ke zvýšení hladiny energie, schopnosti učit se, regulaci hormonální hladiny, prevenci rakoviny, Alzheimerovy choroby a mnoha dalších nemocí a v neposlední řadě k dlouhověkosti.

Matthew je také nadšeným popularizátorem vědy a je mezinárodně vyhledávaným řečníkem. Jeho přednáška na konferenci TED patří k těm, které nejrychleji dosáhly 1 milionu zhlédnutí. Pravidelně bývá hostem televizních a rozhlasových stanic včetně CBS a BBC, natočil také sérii o spánku pro populární vzdělávací platformu MasterClass. Dosud publikoval více než 100 vědeckých studií a získal řadu akademických ocenění.

Patrick McKeown (IRL) - expert na dýchání a autor bestsellerů

"Dýchání je mimořádný prostředek, který může změnit celý náš život, přitom je prostý, bezplatný a dostupný pro všechny."

Patrick je přední mezinárodní odborník na dechové techniky a spánek. Je autorem knihy The Oxygen Advantage a několika dalších bestsellerů. V posledních dvaceti letech pomohl k lepšímu zdraví a kvalitnějšímu životu tisícům klientů, včetně elitních vojenských jednotek SWAT, olympijských trenérů a sportovců. Jeho vizí je, aby jednou každý člověk dokázal pochopit a využít sílu dechu.

V dětství byl Patrick silný astmatik. Když v roce 1998 narazil v novinách na článek o dýchací metodě Buteyko, zkusil si cvičením odblokovat nos a výsledek ho překvapil. Proto se rozhodl dýchání studovat do hloubky. Stal se tvůrcem, generálním ředitelem a ředitelem vzdělávání v Oxygen Advantage®, ředitelem vzdělávání v Buteyko Clinic International a prezidentem Buteyko Professionals International. Jeho cílem je umožnit více lidem každý den lépe dýchat, lépe se cítit a naplnit svůj potenciál. 

Patrickova stěžejní kniha Oxygen Advantage byla přeložena do 16 jazyků. Mezi jeho nejnovější knihy patří Atomic Focus (2021), The Breathing Cure (2021) a Breathing for Yoga (2023). V současné době žije Patrick se svou ženou a dcerou na samotě v západním Irsku, snaží se žít jednoduše a každý den si udělá čas na procházku v přírodě.

Jamie Catto (GBR) - hudebník, spisovatel a lektor osobního rozvoje

Jamie je kreativní nadšenec – filmař, hudebník, spisovatel a fotograf. Když netvoří, pomáhá tvořit ostatním. Věří, že cesta osobního růstu může být zábavná a nemusí bolet. Pořádá transformační workshopy pro ty, kteří se nebojí být opravdovější, omylnější, zranitelnější, osobnější. 

Hudební fanoušci znají Jamieho jako zakládajícího člena kapely Faithless, kterou v roce 1999 opustil a založil 1 Giant Leap. V současné době se Jamie naplno věnuje rozvoji osobního a kreativního potenciálu. Vede profesní, osobní a kreativní workshopy, při nichž čerpá ze svých zkušeností z filmové produkce, filozofie a hudební kariéry. Pracuje s lidmi napříč obory, kteří jsou odhodláni stát se nejlepší verzí sebe sama, překonat překážky a omezující přesvědčení, odhodit staré zvyky a krátkozraké myšlení.

V roce 2017 vydal Jamie bestseller s názvem Insanely Gifted – Turn Your Demons into Creative Rocket Fuel. V roce 2019 produkoval a režíroval celosvětově úspěšný dokument Becoming Nobody, který je poctou duchovnímu učiteli Ramu Dassovi. Hudbu k filmu složil společně s Alexem Forsterem, přičemž čerpal zejména ze svého meditačního alba Internal – Music for Dissolving. 

Další ohlášené hosty fóra Meltingpot najdete zde.