Festival v ulicích/ART&LIFE 2024

Ostatní

Hudba, tanec a divadlo pod širým nebem a zdarma - to je Festival v ulicích/ART&LIFE, který již 13 let neodmyslitelně patří k letní Ostravě. Jeho hrdým pořadatelem je tým Colours of Ostrava. Program se odehraje na Hlavní třídě v Porubě a v přilehlých dvorech, kde se představí více, než 200 umělců z 20 zemí. Pro děti připravili pořadatelé dětskou zónu, pro dospělé oblíbený Vinný festival a pro všechny dobré jídlo, pití a stánky s rukodělnými výrobky českých tvůrců.

"Festival v ulicích je jiný, než ostatní kulturní akce v Ostravě. Jeho program se často odehrává takřka pod okny lidí, kteří na Hlavní třídě bydlí a mně moc těší, že to berou jako příležitost skutečně vyjít do ulic a společně trávit čas třeba se svými sousedy," říká ředitelka Festivalu v ulicích Petra Hradilová a dodává: "Je příjemné vidět, jak se jedna z nejhezčích částí Ostravy stává každoročně dějistěm nejlepšího pouličního umění českých i zahraničních mistrů." Festivalový program je připraven celkem na devíti scénách. Tři z nich jsou výhradně hudební a na nich odehrají své koncerty hudebníci z Čech, Slovenska, Polska, Francie, Irska, Itálie, ale i z daleké Koreje a Guineje.

Hudební progam Festivalu v ulicích zahájí v pátek, 21. června na Alšově náměstí parta veselých chlapíků, kteří přijedou z Polska a nazývají se Propabanda East Collective. Návštěvníky jistě rozehřeje i italská skupina BandAdriatica. Temperamentní jižanské rytmy zahraje na dechové nástroje a na harmoniku. Dalším interpretem je světově uznávaný multiinstrumentalista z Guineje N´Faly Kouyaté. Napůl Francouz, napůl Palestinec: To je Hussam Aliwat. S kvartetem Osam představí hudbu Orientu s moderními prvky jazzu a rocku.

Také českou hudbu reprezentují pozoruhodní interpreti. Překvapivá může být kombinace irské muziky s nádechem beskydských hor v podání Acoustic Irish. Na starý dobrý rock se bude skvěle vzpomínat s Duem KuKačka, které je projektem ostravského zpěváka a člena legendární skupiny Robson Pavla Kuči. Magické spojení dvou kytar nabídne duo Minestrone, na tzv. "femme folk" přiláká písničkářka Eva Suková alias Blondýna a nejen milovníky bicích příjemně rozvibruje drumm show v podání bubeníků Asaf. Ti se v pátek odpoledne utkají v pravém pouličním souboji s domácím Random Strokes. A o tom, že i žena dokáže vládnout bicí soupravě, přesvědčí návštěvníky kapela Biograph.

Busking neboli pouliční umění je základem Festivalu v ulicích. Kromě hudebníků, kteří se představí na festivalových scénách,  umocní atmosféru i ti, kteří zahrají na porubských nárožích. A pestrá bude přehlídka pouliční akrobacie, pantomimy a komedie. Jedinečný talent, proměnit každou situaci v komedii, má například Argentinec El Goma. Osobitý japonský humor představí duo Heromacro. Z Německa přijede akrobatická lučištnice a hadí žena Sara Twister.  Představení, okořeněné breakdance a pantomimou, přiveze španělsko francouzská dvojice Umami DanceTheatre a z rušných ulic Itálie si do Ostravy odskočí  akrobat a komik Mistral.

Pořadatelé Festivalu v ulicích zařadii letos do programu dvě ohňová show. V pátek se představí maďarské duo Flame Flowers a v sobotu pak společně s uměleckým uskupením Firebirds nás nechají nahlédnout do tajů magické legendy o bílém Fénixovi v show Pyrodise. Indický tanec v maskách předvedou tanečníci z Biren Kalindi Chhau Group, korejská pochodová kapela Xiido zahraje do kroku ve festivalovém průvodu a o divadelní program pro děti se postará české Divadlo Ententýky.

Ani děti se nudit nebudou. Potěší je pohádky myšky Klárky a veverky Terky, dětské zóně je čeká kreativní tvorba obrázků, deskové hry a hlavolamy, kvízy, soutěže a sportovní aktivity. 

"Pouliční umění vytváří zvláštní vztah s diváky. Ti jsou totiž hudebníky, akrobaty, divadelníky a kejklíři vtaženi do děje a stávají se součástí představení. A přesně to je na Festivalu v ulicích nejlepší," pochvaluje si ředitelka festivalu Petra Hradilová a dodává: "Milou atmosféru musí ale dotáhnout k dokonalosti dobré jídlo a pití. A to všechno na festivalu nabízíme." Podél Hlavní třídy a na Floridě najdou lidé desítky stánků a foodtrucků s teplými i studenými dobrotami. Na Alšově náměstí se bude rozlévat víno v rámci oblíbeného Vinného festivalu s nabídkou toho nejlepšího z úrody znojemského kraje. 

I příznivci vodních dýmek si přijdou na své. Ve spolupráci s festivalem Ostrava v dýmu jsou jim k dispozici stánky s vybavením pro kuřáky vodních dýmek, kteří si je  samozřejmě budou moci i vychutnat.

Pořadatelé vybrali pečlivě také ty nejšikovnější a originální zvůrce pro festivalový market. Koupí jejich šperků a oblečení si tak může každý udělat radost a zárověň podpořit české designéry.

Vstup na Festival v ulicích/ART&LIFE je letos, stejně jako každý rok, zdarma. Více informací najdete na webových stránkách Festivalu v ulicích/ART&LIFE.

Festival v ulicích/ART&LIFE pořádá festival Colours of Ostrava za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje a statutárního města Ostravy.

Nenechte si ujít
Colours of Ostrava 2024

Koupit vstupenku