Hip hop bluegrass s dunivými elektrobeaty v ještě drtivější a nekompromisnější podobě, než si z Colours 2013 pamatujeme. I když Trumpova éra skončila, její následky nese země dodnes. Proto na posledním albu No Time For Enemies newyorská kapela ještě přitvrdila a v textovém poselství dává na vědomí, čím současná Amerika je a čím by mohla být. S ostrým varováním: když budeme lpět na své omezené představě, že rasismus neexistuje, jako Američané končíme.
Gangstragrass nepatří k žádnému radikálnímu protestnímu křídlu americké hudby, za to jejich hudba stále nese všechny znaky nebývalé drzosti. Z pohledu puristů jde údajně o protivení se přírodě: bluegrass, bělošskou hudbu z Apalačských hor, podle nich doslova napadli rapující černošští vetřelci a nejednou dokonce padla zmínka o kulturním přivlastňování.
Napadne vás ale otázka: mluvil z nich rasismus, s country a bluegrassem nadále bohužel spojovaný, nebo historický analfabetismus? Jenomže co je divného na nevědomosti, když to spousta Američanů jako nevědomost nevnímá? Jinými slovy: o vkladu černých afrických otroků do old-time music z Apalačských hor je ve škole nikdo neučil. Nebo, jak se už mnohokrát potvrdilo, tuhle část historie rané americké hudby před nimi někdo zamlčel, tudíž žili a žijí v přesvědčení, že bluegrass vymysleli sakumprásk běloši. A pokud se ho rozhodli hrát černí Američané, vstupují tím pádem na výsostně bělošskou půdu. „Je na čase, abychom se iluze o černé a bílé hudbě nadobro zbavili a pokusili se napravit škody, které způsobily naše předsudky. Gangstagrass nejsou anomálií, ale snahou napravit škody,“ říká zakladatel skupiny, programátor, zpěvák a kytarista Rench.
Číst víceGanstagrass nejsou jediní, kdo od roku 2006 spojují country a bluegrass s hip hopem, bezesporu ale patří k těm nejoriginálnějším. Rench se vždy také dokázal obklopit skvělými muzikanty a rapery. Dopočítat se jich, by dalo dost práce. Poslední léta však po jeho boku setrvávají banjista Dan Whitener, houslista Brian Farrow a rapeři R-SON the Voice of Reason a Dolio the Sleuth.
Za velké plus se u Gangstragrass bere setrvalý odmítavý postoj k polarizaci americké společnosti. Nepovažují se za politickou skupinu, tomu ani jejich divoce taneční a na první poslech melodická hudba čerpající z lidových pramenů ani neodpovídá, jenom se prý pokoušejí mluvit co nejotevřeněji. Časy nepřátelství a status černých Američanů – cizinců ve vlastní zemi - zkrátka podle Gangstagss už musí jednou provždy skončit.