Matias Aguayo

Matias Aguayo

Chile 14.7.2022 / 18:45 - 19:45
glo™ stage

Mohlo by se mu říkat sochař inovativních beatů nebo malíř tanečních abstrakcí. Ve výsledku ale stačí prohlásit, že chilský DJ, skladatel a producent Matias Aguayo je jednou z nejsvéráznějších osobností elektronické hudební současnosti.

Jeho rodina utekla z Chile krátce po nastolení vojenské diktatury na počátku 70. let. Novým domovem se pro ně stal Kolín. Právě tam Matias začal přepisovat příběh klubové taneční hudby, když se v 90. letech stal členem kultovního německého labelu Kompakt. Jako jeden z progresivních producentů začal vyznávat zcela nové proudy, tenze a dimenze taneční hudby, od neslyšených beatů přes atmosféry zářících karnevalů, zvuků reálného krušného světa až po vliv soulu a latinskoamerické hudby nebo dokonce vpády jeho vlastního naturalistického hlasu (sólový debut Are You Really Lost?). 
 
Na Colours 2021 vystoupí se svou dosud poslední eklektickou deskou jménem Support Alien Invasion. V její nevyzpytatelné sonické krajině souzní chladné futuristické minimal techno se semknutým tribalismem, s vintage soundem i s infantilní radostí z objevování nových hudebních světů a jejich možností. Skoro až filmové album je přesně takové, jaký je jeho název. A v tomto případě nejde o výzvu k uvítání „vetřelců“ mimozemských, ale právě těch pozemských – všech cizinců a imigrantů, jejich kulturních vlivů a přínosu. Matias Aguayo je jako člověk i jako umělec přesvědčen o tom, že právě takovéto přijetí každému z nás poskytne osvobození z naší vlastní myšlenkové izolace. Cílem jeho tvorby je otevírat dveře do nových světů, ovšem těch na Zemi.