Lova Lova

Lova Lova

Kongo – Kinshasa 15.7.2022 / 19:45 - 20:45
Liberty stage

Afropunkový kněz lapající děsivé zvuky z paralelních vesmírů. Říká si Muž, který se objevuje ve snech, ale pravděpodobně má na mysli noční můry. Wilfried Luzele budí dojem zpěváka, rapera, hudebníka a performera. Ve skutečnosti jde o řvoucí pódiovou bestii mnoha jmen, ačkoliv se za nicky Muta Wa Ngozi, Monster, Sorcier d'Art nebo Double-King skrývá pořád ten samý faraónský kněz řídící s kouzelnou holí fantasmagorický afrofunkový nářez říznutý tradičními konžskými rytmy, rockem, reggae, hip hopem a elektronikou. Aktuálně s ním slouží mši bubeník a dva šílení baskytaristé, s Luzelem přesvědčení, že zachránit se z rozpadajícího světa můžeme pouze přechodem do apokalyptického režimu. A podle toho také zní.

Luzele na svět nahlíží skrze skla svých cyberpunkových brýlí a v Kinshase se zařadil k hudebně-sociálním aktivistům schopným proměnit bídu a zmar konžské metropole v uměleckou výhodu. Podobně jako na Colours před ním vystupující Staff Benda Bilili, Jupiter Okwes nebo Mbongwana Star byl k tomu životní situací vlastně předurčen. Než se rozkoukal, stal se z něho sirotek. Před osudem shégués – neblaze proslulých dětských bezdomovců z ulic Kinshasy naháněných letničními církvemi coby nebezpeční čarodějové a tudíž často vražděných – ho zachránila babička, kněžka a léčitelka kultu Ngunza. Dostal se do kostelního sboru a nakonec vystudoval Akademii výtvarných umění, kdy se jeho umělecký kruh uzavřel. Jeho hudbu povýšila výrazná vizualizace, vycházející rovněž z příslušnosti ke světoznámému konžskému hnutí Société des Ambianceurs et des Personnes Élégantes, zkráceně sapeurs neboli dandyové, uctívající jediného boha - elegantní módu. Pro sapeurs - „ukaž mi, jak si uvážeš kravatu, a já ti řeknu, jaký jsi člověk" - nejsou luxusní módní značky fetišem, ale druhem indiviudálního a politického prohlášení, osobní proklamací zpochybnění obecného vnímání Afričanů ze strany Evropanů.

Luzeleho texty jsou pak založeny na výrazné imaginaci vycházející jak z konžské reality, tak ze starověkých mýtů a náboženské spirituality živené sci-fi poezií a filosofií afrofuturismu.