Lenka Vagnerová & Company: Panoptikum

Lenka Vagnerová & Company: Panoptikum

16.7.2022 / 12:00 - 13:30
Vítkovice Gong stage

Panoptikum je o strachu z cizího a neznámého, o tom, co vše jsme schopni prodat a za jakou cenu, o hranicích a morálních hodnotách stojících na zisku, o zábavě bez zábavy, o osamělosti, ale i o smíchu, odvaze, snech, lidské důstojnosti, kouzelníkovi a reflektorech.

Pokud si nechcete nechat ujít Panoptikum v krásném prostředí Multifunkční auly Gong (Vítkovice Gong stage), využijte možnost si pořídit předem či na místě místenku, která vám možnost návštěvy zaručí. Předprodej místenek na divadla probíhá v síti GoOut. Cena místenky: 150 Kč.

CENA DIVADELNÍCH NOVIN 2019/2020 pro Lenku Vagnerovou za koncept, režii a choreografii
NOMINACE NA CENU THÁLIE 2020 pro Michala Heribana

Panoptika nebo také freak shows byly putovní společnosti cestující od města k městu a vystavující na obdiv kuriózní předměty, dovednosti a především tak zvané „velmi zvláštní lidi". V dobách, kdy panoptika zažívala svou největší slávu, byla jediným možným útočištěm osob, které společnost zavrhovala a odmítala ze strachu z neznámého a odlišného. Vystavovat ty, kteří neměli kam jít, bylo vydatným zdrojem příjmů pro majitele – impresária. Ve společnosti hladové po lidském utrpení, kterým se může královsky bavit celá rodina, se před pokladnami panoptik táhly fronty ctihodných občanů. Ženy se pak znechuceně odvracely od lidských anomalit, děti si zakrývaly oči hrůzou a muži pohrdavě hleděli do očí stvůrám, které si sotva zaslouží být nazývány lidmi. Bytosti ponížené na exponáty bez osudů, snů a nadějí a přitom lidé, kteří snili, toužili a chtěli žít.

A co když slavná show přestává být atraktivní, putování po odlehlých místech přináší menší zisky a lhostejnější publikum? Co když už není účinkující předmětem výnosného podnikání, stává se břemenem a je potřeba se jej zbavit? V jakých situacích ztrácí lidská duše hodnotu?

Koncept, choreografie a režie: Lenka Vagnerová
Dramaturgie: Lenka Vagnerová
Hudba: Ivan Acher
Scénografie: Jakub Kopecký
Kostýmy: Jakub Kopecký, Simona Rybáková
Light design: Michal Kříž, Jakub Kopecký
Zvuk: Petr Taclík
Dramaturg iluzí: Jiří Marek

Účinkují: Andrea Opavská, Monika Částková, Vanda Šípová, Fanny Barrouquére, Michaela Kadlčíková, Patrik Čermák, Vahe Akopjan, Šimon Klus​

Producent: Lenka Vagnerová & Company
Koprodukce: MDP Městská divadla pražská, EISFABRIK

Za podpory: Magistrátu hlavního města Prahy a  Ministerstva Kultury.

Foto: Michal Hančovský
Poděkování: Vladimír Javorský
Premiéra: 7. 12. 2019 v divadle Komedie