Fatoumata Diawara

Fatoumata Diawara

Mali 13.7.2022 / 21:15 - 22:15
Drive stage

Afropop s poselstvím, které zní: Pojďme se bavit, dokud jsme šťastní, a přitom se pokusme změnit svět. Hranice moderní panafrické hudby posouvá expresivní zpěvačka a kytaristka od roku 2011, kdy debutovým albem Fatou zapálila svět jako požár les a snad nikoho nenechala na pochybách o statusu zásadní africké umělkyně současnosti. Ohromila i napodruhé: za výbušnou afropopovou desku Fenfo získala nominaci na Grammy a propracovala se k pozici jedné z nejvlivnějších západoafrických ženských mluvčích, přinášejících – jak je v Africe zvykem – důležité zprávy.

Svými manifestačními texty se obrací ponejvíc k africké mládeži: „Lidé v Africe potřebují dobré vůdce, protože politici jimi nejsou. Mají odlišné cíle. Myslím, že společně můžeme najít způsob, jak zachránit Afriku a proměnit ji v místo s nadějí pro dobrý život.“ 

Mezitím hrála ve filmech oceněných Césary a nominovaných na Oscary, natáčela s Robertem Fonsecou, Herbiem Hancockem, Matthieu Chedidem, britským elektronickým duem Disclosure nebo Tonym Allenem, přidala se k Africa Expressu Damona Albarna a v roce 2019 se ujala kurátorství festivalu Le Guess Who?

Fatoumata ve své hudbě pořád trvá na zděděných zdrojích, odmítá ale podporovat mýtus, že pokud pocházíš z Mali, měl bys hrát výhradně malijskou hudbu, nebo se od ní alespoň co nejméně vzdalovat. Identifikuje se se „songbirds“ z kraje Wassoulou: emancipovanými zpěvačkami, ztělesňujícími moderní, na griotské kultuře nezávislou hudbu. Fatoumata se nezdráhá spoléhat na rock, blues nebo gospel, nicméně na malijský způsob. Má také vlastní představu o vizuální stránce videoklipů a afrofuturistických kostýmů, kdy ráda spolupracuje s významnou etiopskou fotografkou Aïdou Muluneh.

„Hudba je součástí mého já. Je to má naděje, má láska k africkému kontinentu. Je to má komunikace s vlastní generací. Je to rozhovor s generací budoucí. Je to způsob sdílení mého já, odhalování mé osobnosti. Odhaluji se, abych měnila životy lidí.​“ 

Fenfo v jazyce bambara znamená „něco říct“. A to si pište, že na srdci toho má zpěvačka dost: varování před rizikem imigrace, úctu k rodině, násilí na ženách, válku a korupci. Společensky uvědomělá Fatoumata tak navazuje na velké africké mluvčí: Miriam Makebu, Angelique Kidjo nebo Oumou Sangare. A neustále dokazuje, že hudba na své funkci nositelky zpráv nic neztratila, a to napříč všemi generacemi: „Jsme stejné krve. Buďme svobodní, abychom mohli milovat a být milováni.

Letošní minialbum Maliba je parádní a s ještě větší radostí vítáme důvod jeho vzniku. Představuje soundtrack online projektu Magic Mali, kterým platforma Google Arts & Culture umožňuje přístup ke zdigitalizovaným historickým rukopisům z malijského města Timbuktu a nechává nahlédnout do úchvatné malijské kultury, vzdělanosti a architektury.