EABS

EABS

Polsko 14.7.2022 / 22:45 - 23:45
Full Moon stage

Pod zkratkou EABS se skrývá nejen Evropská asociace bezpečnosti silnic, ale rovněž polská postjazzová formace z Vratislavi. Electro-Acoustic Beat Sessions se nesnaží pouze navázat na bohatou tradici domácího jazzu, ale také ji náležitě rozvíjejí. V jejich tvorbě se jazz čelně potkává se soulem, hip hopem, funkem i avantgardou, vysokou instrumentální úroveň jejich produkce neoddělitelně provází tepající groove, a pokud může někdo ze Střední Evropy konkurovat aktuálně velice úspěšné linii nového britského jazzu, jsou to právě oni.

EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse, jedním z jejich velkých propagátorů je také slavný DJ a hybatel britské scény Gilles Peterson (BBC Radio 6 Music nebo label Brownswood). Vratislavský kvintet vyznává teorii „rekonstrukce z dekonstrukce“, každé jejich album je nějakým způsobem koncepční, důkladná rozvaha a tematická dotaženost však nijak neubírá na energii, dynamice a tanečnosti.

EABS se dali dohromady v roce 2012, o pět let později vydali úspěšný debut Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda), na kterém vzdali hold slavnému polskému skladateli zejména filmové hudby. Ještě o řád zajímavější byla následující kolekce Slavic Spirits (2019) – suverénní sbírka plná živelné, hutné a proměnlivé hudby nabídla nemalou dávku slovanské mytologie i tajuplných rituálů a doprovázela ji výpravná muzikologická publikace. Hned o rok později následovala skvěle přijatá nahrávka Discipline of Sun Ra, na níž soubor uctil významného pionýra spirituálního jazzu a teorie afrofuturismu. EABS se nespokojují s uzavřenými koncepty jednotlivých alb, každé z těch následujících na to předchozí nějakým způsobem navazuje. A tak po lekcích z „disciplíny Sun Ra“ polský soubor zamířil do budoucnosti i na aktuální novince 2061, vydané poslední týden v květnu. Její název upomíná na rok, kdy kolem Země znovu proletí slavná Halleyova kometa, a zároveň odkazuje k převratným myšlenkám Arthura C. Clarkea. Ve světle nedávných událostí EABS vzývají utopické vize autora Vesmírné odysey a vyhlíží dobu, kdy na naší planetě zavládne mír. Výhled směrem dopředu je příznačný – pokud můžeme někoho označit za budoucnost polského jazzu, jsou to právě EABS.

Za podpory: