Shaka Ponk

Shaka Ponk

Francie 19.7.2019 / 01:00 - 02:00
Česká spořitelna stage

Ještě šílenější než kdy předtím, to dá rozum, a kdo je na Colours zažil, ví, co ho po manickém koncertu – krystalickém hudebním deliriu – odehraném do naprostého padnutí a podpořeném fantastickou 3D projekcí čeká: bezesná noc. Nebo pařba až do rána. Záleží na povaze.

Takže, vítejte znovu v bláznivém světě Shaka Ponk: muzikantů, animátorů a grafiků, kteří přišli na to, jak to zní v předpeklí, a bez varování to přivedli na svět. Prý i na radu přechytralé virtuální opice Mr. Goz, stálého člena kapely. 

Stylem nejsme žádní úzkostlivci a nikdo z nás ani pořádně neví, kam patříme. Nějaký směr? Nesmysl. Máme rádi elektroniku, punk, rock, metal, hip hop raga a hrneme to do lidí, jak nám řekne Mr. Goz, takže do té doby, než jim začnou krvácet uši,“ tvrdí pořád zpěvák a grafik Frah. A zapomíná na sex, komiksy, ekologii a jazykové rozpětí: Shaka Ponk prý zpívají v angličtině, španělštině a francouzštině, aby jim rozumělo co nejvíc lidí.

Název Shaka Ponk? Jednoduchá odpověď: Shaka, jedno ze jmen Budhy, a Ponk neboli indiánský kmen Ponků. Nebo jinak: shaka jako shake a ponk jako punk. Vítězové nejvyšší francouzské hudební ceny Victoires de la Musique a dvojnásobní držitelé MTV Europe Music Awards zůstávají francouzskou rockovou senzací i po vydání nového alba The Evol' – zkratkou pro Evolution, nebezpečně se prý blížící Evil, nicméně zejména anagramem pro Love, snad jediné spáse lidstva. 

Evoluce může kdykoliv přejít do zkázy a je na nás, abychom se chovali tak, aby k tomu nikdy nedošlo. To také znamená zastavit všechna zla páchaná na přírodě a být k ní pokornější. A v téhle temné době i sami k sobě. Něco o tom víme, máme studio hned vedle klubu Bataclan,“ vysvětlila filozofii pozitivně naštvaného alba egyptsko-britská zpěvačka Samaha. Shaka Ponk se na něm ve skladbě Wrong Side dotkli také nebezpečného nástupu neonacismu: „Myslíš si, že víš, ale určitě nechceš jít s partou chlápků s cool logem, kteří tě zblbnou jako při lobotomii.

Když se po Paříži objevily plakáty s provokativním obalem znázorňujícím líbající ženu s opicí, dočkali se Shaka Ponk i slaboduchých nařčení z rasismu a zoofilie. Lehce to vysvětlili: „Ta žena nemá žádnou národnost, je univerzální. A polibek představuje usmíření mezi lidským druhem a přírodou. Zvíře člověku odpouští jeho nadvládu a divoké excesy.