Milan Dobeš Museum

Milan Dobeš Museum

V samotném srdci Ostravy v industriálních Dolních Vítkovicích najdete Milan Dobeš Museum. Nese jméno evropského představitele op-artu a průkopníka dynamického konstruktivismu Milana Dobeše. V současnosti zde najdete díla nejlepších světových autorů výtvarné scény např. zakladatele op-artu Victora Vasarelyho nebo jedinečného guru konkrétního umění Josefa Alberse, Itala Getulia Alvianiho. Z českých zástupců jsou v muzeu k vidění díla Jiřího Koláře, Zdeňka Sýkory a v neposlední řadě Davida Borianiho či Aurélie Nemourse a mnoha dalších. Prožijte Colors of Ostrava netradičně v prostředí světového op – artu.

Přednáška: 
pátek 19.7. 16:00 – 17:00
Josef Pleskot a Norbert Schmidt (CZE) - KŘÍŽE UMĚLCŮ A ARCHITEKTŮ 20. a 21. století

Komentované prohlídky Milan Dobeš Musea 11:00 – 19:00 
Vždy v každou lichou hodinu prohlídka muzea s průvodcem.
Délka prohlídky 45 -60 minut.
Poslední prohlídka začíná v 19 hodin.

Doprovodný program: 
OP-ART: Buď jako Victor Vasaraly a vytvoř si vlastní optický klam.
Stavíme město: Města se budují spoustu let a tvoří je několik částí.

V průběhu tohoto programu si děti v rolích architektů vyzkouší jedno město postavit.

KŘÍŽE UMĚLCŮ A ARCHITEKTŮ
20. a 21. století

Norbert Schmidt – přednáška
Josef Pleskot – nový kříž v nové fortně kláštera

V rámci festivalu Colours of Ostrava si ve dvou vstupech a následné debatě přiblížíme, jak o tématu kříže přemýšleli a přemýšlejí někteří přední světoví a čeští umělci ve 20. a 21. století.
Norbert Schmidt, architekt a vedoucí Centra teologie a umění, vybere několik příkladů, na kterých si ukážeme, jak hluboce inspirativní a přitom různorodé je pojetí křížů u tak rozdílných autorů jako Henri Matisse, Joseph Beuys, Arnulf Rainer, Eduardo Chillida a další. 

V druhé části večera představí architekt Josef Pleskot, jak už delší dobu sám přemýšlí o tématu kříže. Řeč bude nejen o litomyšlské instalaci „Něco nebylo dokončeno…“ nebo o procesním kříži pro kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech, ale také o kříži, který byl právě instalován do schodišťového prostoru nad novou fortnou Kláštera dominikánů na Starém Městě.

Norbert Schmidt (* 1975) je architekt, redaktor kulturně-teologické revue Salve a vedoucí Centra teologie a umění při KTF UK.

Josef Pleskot (* 1952) je přední český architekt, známý např. přeměnou Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě, návrhem průchodu valem v Jelením příkopě na Pražském hradě nebo četnými realizacemi ve městě Litomyšl. K posledním projektům jeho AP ateliéru patří Lávka pro pěší přes řeku Otavu v Písku, nový oltář pro Plečnikův kostel Nejsv. Srdce Páně na Vinohradech nebo právě postupná revitalizace pražského dominikánského kláštera.