Dakh Daughters

Dakh Daughters

Ukrajina 18.7.2019 / 00:00 - 01:00
Cylinders Gong stage

„Naším hlavním poselstvím je mír a láska,“ trvá na svém sedm hereček s nabílo natřenými tvářemi a krvavě červenými rty. Členky avantgardního kyjevského divadla DAKH hrají na mnoho nástrojů, zpívají, křičí, pláčou, tančí a na samé hraně emocí vytvářejí freak kabaret, v němž smích přechází do groteskního šklebu, a současně absurdní frašku, měnící se v hněvivé skřípání zubů. S hudbou nosně pracují jako s ohněm: nechávají ji skoro udusit, aby do ní mocně foukly a nechaly rozplát v žhnoucí, smysly pohlcující vatru, vycházející částečně s etno-chaosu lidsky i personálně spřízněné skupiny Dakha Brakha, kolegyň z DAKHU a líhně režiséra Vlada Troitského, dnes ideového vůdce Dakh Daughters.

To on jim vtiskl originální poetiku: jedna z nejznámějších skladeb Rozy / Donbass je třeba variací na Shakespearův Sonet 35, kdy sborově v angličtině zpívají: „Roses have thorns, and silver fountains mud. Such civil war is in my love and hate.

Dakh Daughters s ní předběhly dobu: vznikla ještě předtím, než v Donbasu propukla válka a během dění na Majdanu pak získala až hrozivý podtext. „Hrály jsme na podiu, nejvíc ale na barikádách, mezi demonstranty. V některých chvílích to bylo nebezpečné, protože umírali lidé, včetně našich přátel, strach jsme ale neměly,“ vzpomíná Tanya Hawrylyuk na dny naprosto převracející uměleckou optiku skupiny. „Absurdně je tehdy kdosi nazval revolučními Spice Girls, ale ony jsou spíš Pussy Riot s dobrou hudbou,“ vysvětloval zahraničním novinářům Vlad Troitsky a nabídl další charakteristiku: „Dakh Daughters vykouzlují atmosféru francouzského salónu, kde se Mireille Mathieu seznámí s Marilynem Mansonem.

Vedle ukrajinských lidových ženských písní sahají i po textech Tarase Ševčenka, Charlese Bukowského nebo Serhije Žadana. „Povaha dnes už světového fenoménu Dakh Daughters spočívá v názvu – jsou to opravdové dcery divadla, na prvním místě herečky, což znamená, že každé své skladbě vtisknou podobu uhrančivého minikabaretu s osobním ručením, plného monologů a zpěvu úžasných ukrajinských lidových melodií nastřelených punkovou energií,“ napsali o skupině, která je po celém světě vnímána jako nekompromisní a důležitý hlas nové ukrajinské kultury.