Agu

Agu

Česká republika 18.7.2019 / 15:00 - 16:00
Full Moon stage

Na Hradeckém slunovratu dodnes vzpomínají na ročník 2016, kdy se ke konci koncertu Kittchena přidala k maskovanému kuchaři písničkářka Agu a jejich společné vystoupení tamní publikum vzalo natolik, že dvojici pak (doslova) nosilo na rukou. Tehdy měla Agnieszka Kapuscinska na kontě poměrně čerstvý debut Ke světlu, po kterém ji Milan Tesař v magazínu Uni neváhal nazvat „jednou z nejpozoruhodnějších nových písničkářek na tuzemské scéně“. Agu zpívá nejen v rodné polštině, ale také česky a anglicky, díky přesunu do Irska domácímu publiku necelý rok po vydání debutu poněkud zmizela ze zorného pole. To se ale letos v létě změní a není to jediná novinka, kterou Agu chystá.

Agu vyrůstala na pobřeží Baltu, což v mnohém určilo její směřování. „Obrovskou inspirací pro mě bylo samozřejmě moře, u kterého jsme žili. Vítr je jistě symbol svobody a symbol uvolnění – „já dýchám“. Ano, je tam hodně živlů, věci zpracované, i nezpracované. Většina mých textů se ale váže ještě na moje sny z dětství a mládí,” říká Agu v rozhovor pro Uni a pokračuje: „Dnes to už tolik nedělám, ale dřív jsem hodně sny řešila ještě v bdělém stavu. Neustále jsem se tázala proč, o čem… Bylo to proto, že jsem měla sny, které se mi vracely, a byly tak živé, tak reálné, skoro jako bych ve snu žila paralelní život. Ty sny se mi pak mísily s realitou a já nevěděla, jak je lapit.“ Ano, v jejích písních je snadné bloumat neprobádanou krajinou mezi snem a bděním, stejnou měrou jako křehkost nebo romantika z nich ale sálá také znatelná síla, kterou násobí její nebojácný vokál skrývající netušené barvy a emocionální zákoutí. 

Agu ve svých písních efektivně zúročuje zkušenosti ze studia opery a klasického zpěvu, stejně jako účinkování ve sboru Mandelbrotovy kostičky. Pohybuje se na zdánlivě tradičním území mezi indie rockem, folkem a lyricky ambientním popem, ale žánrovými, kulturními ani zeměpisnými hranicemi se nenechává omezovat. V roce 2017 se připomněla vlastní verzí skladby Zamilovaný, která ozdobila Kittchenovo album coververzí a remixů Akt, nebo novou písní Let It Go, vydanou na benefiční kompilaci Superhrdinky. Zatím poslední ukázkou její tvorby je loňský singl Ines, notně protkaný elektronikou, který předznamenává nové album, nahrávané znovu u moře – tentokrát v městečku Galway ležícím na pobřeží západního Irska. To by se mělo objevit ještě před koncertem na ostravských Colours.