Ziggy Marley

Ziggy Marley

Jamajka 21.7.2018 / 23:00 - 00:15
ArcelorMittal stage

Podobně jako otec, navždy obr všech obrů reggae, na sebe Ziggy vzal úlohu šiřitele poselství lásky, pozitivních vibrací a míru. Namísto chůze po vyšlapaném chodníku se ale vydal vlastní hudební cestou: jeho inovativní reggae s chytlavými melodiemi vstřebalo daleko víc rocku, funky, soulu a popu.

Táta už zpívá na nebesích a nemůže k telefonu, pokud by se tak stalo, určitě by kvitoval synovo motto: “Vždycky je před námi cesta dále, vždy existuje naděje v dalším východu slunce, v další sekundě a další minutě.

V roce 2018 padesátku slavící David Nesta Marley - nejstarší syn Boba a Rity Marleyových - přezdívku nezískal, jak každého napadne, podle Bowieho Ziggy Stardusta. V jamajském slangu se tak totiž říká jointu. Už jako malý se motal okolo tátových The Wailers; po jeho smrti založil se sourozenci úspěšnou skupinu The Melody Makers a v roce 2003 se pustil do sólové kariéry. Velmi úspěšné, však mu osm Grammy a mnoho nominací do klína nespadlo jen pro slavné jméno. 

Ziggy představuje komplexního kreativního umělce: v jeho katalogu najdeme album a ilustrovanou knihu pro děti, kuchařku, výrobu biopotravin i komiks Marijuanaman. Souběžně s hudbou jde Ziggyho filantropie: v přesvědčení, že děti představují neomezený zdroj naší budoucnosti a čím více jim můžeme dát, tím více sami sebe osvítíme, založil s manželkou nadaci URGE (Unlimited Resources Giving Enlightenment) pomáhající chudým dětem na Jamajce, v Africe a vlastně všude, kde je potřeba. Spolupracuje také s OSN a neziskovou hudebně vzdělávající organizací Little Kids Rock. 

V hudbě se spoléhá především sám na sebe, rád se ale postavil po bok mnoha velkých hvězd: Angelique Kidjo, Taj Mahala, The Chieftains, Paula Simona, Stinga nebo Dony Summer. Jeho hudba se objevila také v mnoha filmech a dokumentech. Společenský aktivismus zahrnující ochranu přírody přirozeně vstoupil i do Ziggyho textů, kdy tvrdí, že inspiraci čerpá ze všech stran - “z celého vesmíru, lidstva, lásky a míst, o kterých ani netuší, kde se nacházejí”. 

Reggae pro něho představuje mocnou hudební zbraň s mezinárodním dosahem a věčné srovnávání s otcem sice chápe, přesto odmítá: “On byl jedinečný, já hraju reggae Ziggy Marleyho.” K jeho skladbám se na koncertech přesto často rád vrací. Ne z vypočítavosti - z úcty a pro jejich nesmrtelnost. 

A s pokorou tvrdí: “Jsem studentem reggae. Nejsem jeho učitelem. Reggae je mantra, meditace. Reggae je rytmus a vědomí. Pro mě je jeho potenciál nekonečný. Jako student jsem tu od toho, abych posouval jeho hranice dále, než si lidé myslí, že by měly být. A chci reggae neustále nově vytvářet, než abych ho neustále opakoval. Tvořit tak, aby hudba byla neustále živá. Být živý znamená být tvořivý. A to je mole role studenta - zajistit, aby tato hudba zůstávala tvořivá a živá."