Ztělesňuje ženskost, eleganci, rozhodnost, nezávislost a její mohutný autoritativní hlas vás prý přiměje zastavit v úžasu auto. “Ona je Muhammad Ali mezi africkými divami v ringu. Ta největší! Bodá jako motýl, létá jako včela!,” vyznal se ředitel Womex Christoph Borkowsky, když zpěvačka přebírala prestižní cenu veletrhu. “Je určená všem africkým ženám a lidem z celé Afriky. To oni mě povzbuzují, abych stále zpívala a psala písně,” poděkovala Oumou a s kapelou spustila koncert, na který nikdo z přítomných nezapomene. Ale tak je to se všemi jejími koncerty.
Pochází z Wassoulou, malijského regionu, kde se hraje zcela odlišná hudba než ve zbytku země. Souvisí se starobylou loveckou kulturou, jejímž symbolem zůstávají hypnotické rytmy louten, s nimiž žádali lovci duchy o přízeň a hlasy songbird - společenskými názory šokují zpěvačky, dodnes, pomyslně řečeno, vedenými Oumou.
„Zajímám se o jinou hudbu z Mali, a také o pop, afrobeat nebo blues, ale mé srdce je pořád ve Wassoulou, u strun loutny kamalengoni“, tvrdí Oumou, přesto všechny, po devítileté natáčecí pauze s novým albem Mogoya, dokonale zaskočila: představuje Oumou v neodvážnější zvukové podobě její bezmála třicetileté kariéry. Poprvé vsadila na poprockový produkční tým - pařížské elektro produkční trio ALBERT (Vincent Taeger, Vincent Taurelle a Ludovic Bruni) se zkušenostmi od Franz Ferdinand a Becka - a vydala mu pokyn: “Chlapci, jděte do toho.” Nakonec nad výsledkem obdivně spráskla ruce: “Co to sakra je?”
K odmítnutí stárnout se svým publikem Oumou vede závazek nesmírně vlivné ženské mluvčí spolupracující s OSN, nově upírající pozornost na mladou generaci. Od jednadvaceti let brojí proti tmářství a mluví nahlas o věcech, co jsou v Mali víc než tabu. Postavila se proti společenskému řádu znevýhodňujícímu ženy a z osobitého feminismu neubírá ani na albu Mogoya. Zato zcela nově na něm otevírá téma stoupajících sebevražd mladých, odrazuje od emigrace a varuje před cílenými fámami a nebezpečnými dezinformacemi. Naštvaná je i z politiky, válek a náboženského extremismu - nedivme se tedy názvu alba: Lidé dneška.
“Jediný způsob jak správně žít, je být moudrý. Život umělce, zvláště když vám Bůh nadělil úspěch, má svoji cenu - bolestivou cenu. Dokonce velmi bolestivou, pokud nemáte silnou osobnost. Mnoho umělců podlehne alkoholu, drogám... čemukoliv špatnému, co svět nabízí.”
Oumou Sangaré zároveň patří mezi nejúspěšnější byznysmanky v Mali. Vede luxusní hotel, provozuje zemědělské farmy a s Číňany vyrábí automobily značky Oum Sang montované v Mali. A pak jde a káže lidu, řeknete si, takové dobře známe a víme, jak to s nimi dopadá. Myslete si o tom, co chcete, tak to ale v Mali chodí: bohatství a sláva se tu odpouštějí, v očích Malijčanů zvyšují váš respekt a proto vám naslouchají.
“V každém případě potřebuji hudbu, abych mohla žít. Bez hudby nejsem nic. Doufám, že vysílám sdělení, která lidi oslovují. Život v současné době je těžký. Svět je v potížích. Mým úkolem je přinést lidem trochu radosti a především sílu, aby mohli budovat mír. Zpívám, abych jim dala sílu a odvahu.”