Algiers

Algiers

Velká Británie, Spojené státy 20.7.2018 / 23:00 - 00:00
Drive stage by MINI

Radikální transatlantický gospel-rockový manifest pro temné časy. Pravděpodobně nejagresivnější hudební vzdor turbulencím dnešního světa. Algiers představují barometr těžké občanské frustrace z Brexitu, Trumpa, nárůstu rasového násilí, politického populismu a kryptofašismu, rozdělených společností a ztráty pevné půdy pod nohama.

Znějí jako výstražná siréna, aniž by malovali na zeď pesimistického čerta: jejich hudba vychází ze současných a historických zkušeností, hoří otázkami a odkazuje k literatuře, filosofii a humanismu. “Bez ohladu na to, jak brutální a cynický je svět, musíte něčemu věřit. Nicota je totální a nicota je udržována jemnou silou. Myslím si, že se věci mohou změnit. A myslím si, že je právě to magické. Musí být nějaký záblesk naděje.

Ať už je to věc osobního vkusu, zaměření, nebo světonázoru, důsledkem se stává nejenom fakt, že nepostradatelnost podobných alb jako je dvojka The Underside of Powe, byť sypajících často sůl do ran, stoupá. Ale také že k nim přistupujeme jako k vodítku, jak naložit s osobní nejistotou v době, které z mnoha důvodů přestáváme rozumět. Protože se v ní setkáváme s mnoha odlišnými pohledy na svět, v němž se svobodnému hledání cesty kladou nejrůznější překážky. “Algiers mi dodali příležitost porozumět mnoha věcem a vysvětlovat je lépe, než jsem dokázal sám, což je pro mne osvobozující,” vysvětlil sílu kolektivu bubeník Matt Tong (Bloc Party), nově už řádný člen skupiny začínající před lety v americké Atlantě jako trio. Se zpěvákem Franklinem Jamesem Fisherem, baskytaristou Ryanem Mahanem a kytaristou Lee Teschem dnes tvoří čtveřici apelujících kazatelů.

Zařadit Algiers do škatulky politické kapely znamená dopustit se velkého zkreslení a brání se tomu také zpěvák Fisher: “Nemyslím si, že jsme politickou kapelou. To by byl pro mě trik. Reflektujeme svět, jehož jsme součástí, který zakoušíme každý den.” Algiers se zatím s žádnými cenami nepotkali, nadšení okolo jejich nadčasové hudby se ale vyrovná všem cenám. Navíc se zařadili mezi nejenergičtější koncertní kapely současnosti a na loni odjeli společné turné s Depeche Mode. 

Tento koncert natáčí Česká televize, uvidíte na ČT art.